» باب گفتگو

مقالات ویژه

■ نگاهی به شاخص‌های توسعه در کردستان  مسعود صوفی مجیدپور

■ ترکیه و احتمال تأسیس یک دولت کرد در عراق  نیهات علی اوزجان

■ شبکه‌های فراملی  دنیس ناتالی

■ کردستان عراق  دیلیپ هیرو

■ کردستان و واقعه دوم خرداد  خالد توکلی

■ کرد یا کردها مدخلی جامعه‌شناختی بر کردشناسی  احسان هوشمند


کرد و کردستان

[چکیده‌های مقالات]

کرد و کردستان

باب گفتگو

کاوه بیات


[متن کامل]مقالات ویژه

نگاهی به شاخص‌های توسعه در کردستان  

مسعود صوفی مجیدپور


کردها هر زمان در برابر آیینه تاریخ قرار می¬گیرند، با دو تصویر خوب و بد که متفاوت و متضاد از هم هستند رو به رو می¬شوند. یک تصویر، کردها را مردمانی رشید، دلاور و مرزدارانی غیور نشان می¬دهد که در راه سربلندی و استقلال ایران از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و همیشه آماده فداکاری و ایثار هستند. از سوی دیگر، گاه همین آیینه از کردها چهره¬ای خشن، نامهربان و یک تهدید برای امنیت ملی به نمایش می¬گذارد. کردها در یک چهره نگاهبانان کشور و مرزدارانی دلیر هستند که مرزهای غربی کشور را همچون جان عزیز می¬دارند و در چهره دیگر آشوب طلب و دست به اسلحه نمایانده می¬شوند. این پارادوکس و تضاد در به تصویر درآوردن کردها، جـایگاه ویژه¬ای به آنها بخشیده است.

[متن کامل]ترکیه و احتمال تأسیس یک دولت کرد در عراق  

نیهات علی اوزجان


از لحاظ نظری پاسخ یک چنین پرسشی را می¬توان مثبت دانست. کردها نیز همانند بسیاری از دیگر گروه‌های قومی می‌توانند دولت خود را برپا دارند. حتی می‌توان مدعی شد که به ویژه بعد از عملیات اخیر نیروهای ائتلاف در عراق، کردها بیش از پیش به تحقق چنین هدفی نزدیک شده‌اند. مع‌هذا نگاهی دقیق‌تر به تحولات خاورمیانه مبیّن آن است که در راه تاسیس یک دولت کرد مشکلات عملی بسیاری نهفته است و برطرف ساختن این موانع نیز کاری بسیار دشوار و پرهزینه.

[متن کامل]شبکه‌های فراملی  

دنیس ناتالی


در یک نگاه اولیه، چشم انداز دولتمداری کرد هیچ وقت تا به این اندازه مساعد به نظر نیامده است. حضور خارجی در کردستان عراق از جنگ ۱۹۹۱ خلیج فارس، از جمله تاسیس یک حوزة امن توسط نیروهای ائتلاف، موجب آن شد که یک حکومت محلی کرد تاسیس شود و کردهای عراق پس از دوازده سال خودمختاری سیاسی به نهادینه ساختن یک نظام خودگردان در شمال عراق نائل آیند.

[متن کامل]کردستان عراق  

دیلیپ هیرو


[برآمدن یک کردستان خودمختار یا به عبارت دقیق‎تر مجموعه‎ای از واحدهای خودمختار کرد در بخش کردنشین شمال عراق، یکی از مهم‎ترین تحولات منطقه‎ای خاورمیانه در سال‎های‎ اخیر است. چگونگی شکل‎گیری این پدیده، از بدو فروپاشی ارتش عراق در خلال جنگ دوم خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ و تحولات بعدی آن در تعامل و یا در تقابل با پاره‎ای از دیگر تحولات منطقه‎ای چون سیاست‎های حکومت مرکزی بغداد یا سیاست‌های برخی از دیگر کشورهای منطقه و بالاخص خط مشی ایالات متحده برای سرنگونی صدام حسین موضوع اصلی این بررسی را تشکیل می‎دهد.

[متن کامل]کردستان و واقعه دوم خرداد  

خالد توکلی


۱. هرگاه واقعه یا تحولی در ایران به وقوع بپیوندد، به ویژه اگر این تحول در حوزة سیاست باشد، این پرسش برای بسیاری از فعالان سیاسی و مردم کردستان پیش می‎آید که تحول و رویداد به وقوع پیوسته، آیا موجب تغییر در شرایط و موقعیت کردها در ایران می‎شود؟ آیا نگرش حاکمیت نسبت به کردها تغییر می‎کند؟

[متن کامل]کرد یا کردها مدخلی جامعه‌شناختی بر کردشناسی  

احسان هوشمند


اگر چه بخش عمده¬ای از ساکنان غرب ایران، شمال و شرق عراق و جنوب و شرق ترکیه خود را «کرد» و محل زندگی خود را «کردستان» می¬نامند و براین اساس از نظر بسیاری از محققین و سیاستمداران غربی و نیز از نظر حکومت¬های منطقه این «نام» مورد تردید قرار نگرفته است، اما گذشته تاریخی این مناطق و نگاهی به تاریخ قدیم ایران نشان می¬دهد

[متن کامل]